Awaza Kongre Merkezi

Asimetrik bir mimariye sahip olan, Hazar Denizi’nin dalgalarından ilham alarak inşaa edilen Awaza Kongre Merkezi’nin giriş kapısından içeri adımınızı attığınızda sizleri şaşırtacak sürprizlerle karşılaşıyorsunuz. İlk olarak sizleri canlılığı ve kusursuzluğuyla bir dikey akvaryum karşılamaktadır. Dikey akvaryuma daha yakından bakmak için yaklaşırken, içinde köpekbalıklarının ve onlarca çeşit başka balıkların da olduğu 31,5x5,25 metre boyutunda 1,55 metre derinliğinde dünyada eşi bulunmayan bir yatay akvaryumun üzerinde olduğunuzu fark ediyorsunuz. Ayaklarınızın altından büyük-küçük onlarca balığın uyum içinde hareket ettiklerine dalmışken kafanızı kaldırdığınızda ise holün tavanına asılı duran, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Sn. Gurbanguli Berdimuhammedow’un yaklaşık 30 metrelik devasa boyuttaki imzası ile karşılaşıyorsunuz. Orta Asya’nın bu en büyük kongre merkezinde göze çarpan bir diğer özellik ise kusursuz denebilecek kadar detayların üzerinde durulmuş olmasıdır.

Türkmenistan ve misafir ülkelerin üst düzey devlet erkanını ağırlamak için özel bir titizlikle tasarlanan Awaza Kongre Merkezi, görkemli duruşuyla Türkmenistan’ın gücünü temsil eden, değerli misafirlerine en iyi hizmeti vermek amacıyla tasarlanmıştır.

Awaza Kongre Merkezi 185 bin metrekare alanda 52 bin 700 metrekare kapalı alana sahip, bodrum katı hariç 9 katlı olarak inşa edilmiştir. İçerisinde; 2 bin ve 476 kişilik 2 konferans salonu, 1 adet 450 kişilik ve 1 adet 256 kişilik banket salonları ile 128 kişilik toplantı salonu yer almaktadır. Ayrıca devlet başkanları için 130 kişilik çok fonksiyonlu görüşme salonu, iki taraflı protokelleri imzalama salonu, hükümet heyetlerinin iki taraflı buluşmaları için salon bulunmaktadır. Tüm kullanım alanlarında iklimlendirme sistemleri merkezi otomasyon sistemleri üzerinden kontrol edilerek misafirlerine konforlu bir hizmet vermektedir.

Bunun yanısıra 30 ila 100 kişi arasında etkinlik yapabilecek 6 adet küçük toplantı salonları bulunan Awaza Kongre Merkezi’nde 100 kişilik resepsiyon salonu ve ülkelerin devlet başkanları için 6 adet çalışma odası bulunmaktadır. Kongre Merkezi’nde Türkmenistan Cumhurbaşkanı için de özel çalışma odaları ve ofisler mevcuttur.