Kitaplık

 

Açık Protokoller Sayesinde Kablo ve İşçilik Tarasarrufum Olacak mı?

Bir otomasyon sisteminin maliyeti değerlendirilirken kablo ve işçiliği çoğunlukla değerlendirmeye alınmaz. Sadece sistem sağlayısından temin edilen, çoğunlukla ithal, ekipmanlar ve devreye almayla ilgili mühendislik hizmet maliyetleri düşünülürdü. Oysa kablo ve montaj maliyetleri, sistem sağlayıcısına ödenen bedelin en azından %30'u kadar tutmaktadır.

Otomasyon sistemlerinin kablo yükünün bu kadar yüksek olmasının sebebi izlenen veya kontrol edilen her "nokta" için ayrı bir kablo ihtiyacı olmasıdır. Her bir kablo üzerinden açık/kapalı veya 0-10 VDC olarak tek bir bilgi taşınmaktadır. Ölçülen her bir sıcaklık, izlenen her bir durum bilgisi, kontrol edilen her bir damper, motor, pompa vs.... Üstelik sözkonusu olan sadece çekilen kablonun metre maliyeti değil. Pano içindeki klemensler, kontrol cihazı üzerinde ayrılan giriş/çıkış modülleri, bütün bu cihazları içermesi gereken devasa panolar ve yüzlerce kablonun girdiği bu panolarda yapılması gereken yüzlerce uç bağlantısı...

Bu işin daha kolay bir yolu olmalı!

Açık protokoller sayesinde her bilgi için ayrı bir kablo çekme dönemi kapanıyor. Artık akıllı saha cihazlarına tek bir kablo ile bağlanarak, cihazla ilgili tüm bilgileri izleme ve kumanda etme imkanına sahibiz. Klasik otomasyon sistemi ile kumanda edilen üçlü bir kazan uygulamasını sağda görüyorsunuz.

Mütevazi bir yaklaşımla sadece beşer nokta alımış olmasına rağmen bu bilgileri merkezi bir kontrol panosunda toplamak için yaklaşık 500 metre kablo çekmek gerekecek. Oysa artık pek çok kazanda standart olarak bulunan iletişim protokollerinden herhangi birini kullanarak bağlandığımızda sadece 80 metrelik bir kablo kullanıyoruz.

Üstelik kazanın kendi iç çalışması için zaten giriş ve çıkış sıcaklıklarını ölçtüğü için buralara koyduğumuz duyar elemanlardan da kurtulabiliyoruz. Kontrol cihazımızda ayırdığımız 15 adet giriş/çıkış noktasını da düşünce, sadece üç kazandaki tasarrufumuz 1'000$ seviyesinde!

Sadece bir kazan grubunda bu kadar fark oluşurken, kablo yükünün çok daha fazla olduğu klima santralleri ve frekan invertörleri gibi uygulamalarda oluşacak farkı siz düşünün.

İşte bu maliyet avantajları sayesinde, bu bölümlerde bahsedilen üstün teknoloji alıştığımızdan farklı olarak sadece çok büyük prestij binalarına, gökdelenlere, alışveriş merkezlerine girmekle kalmıyor. Daha önceden böyle bir sistemi kaldırmayacağını düşündüğümüz orta ve hatta küçük ölçekli onlarca binada dahi, üstelik yatırımcıya hiçbir fazla bedel ödetmeden kullanabiliyoruz.