Kitaplık

 

Açık Protokoller Daha Fazla Bilgiye Ulaşmamı Sağlıyor mu?

Klasik otomasyon sistemlerinde sahadaki cihazlarla iletişim "nokta" bazında gerçekleşmekteydi. İzlenmek istenen her bir değer için ayrı bir kablo çekmek ve otomasyon tarafında analog veya dijital bir giriş ayırmak gerekiyordu. Tabi izlenen cihazın istenen her değer için bir çıkış barındırması şartıyla.

Bugün, üzerinde standart iletişim protokollerinden herhangi birini barındıran bir cihaza bağlandığımızda bu cihazla ilgili tüm bilgileri otomasyon sistemimizden izleme imkanı buluyoruz. Üstelik cihaza tek bir kablo çekerek ve PLC cihazlarımızda hiç bir giriş / çıkış ayırmadan!

Bu teknolojinin işletmeciye getirdiği avantajları basit bir frekans invertörü uygulamasında göstermeye çalışalım.

Klasik sistemlerde frekans invertörlerinden bina otomasyon sistemlerine taşınan bilgi sayısı 3-5 ile sınırlı idi. Sadece cihazın çalışıp çalışmadığı, herhangi bir arıza olup olmadığı ve motorun hızı izlenirdi. Halbuki bugün cihazın kendi iç çalışması için ölçtüğü ve hesapladığı tüm bilgilere ulaşabiliyoruz. Buradaki ekranda kullanıcıyı ilgilendireceğini düşündüğümüz yaklaşık 15 değeri tanımlamış durumdayız.

Motorun uzun vadeli performansını değerlendirirken çektiği akım ve güç değerlerinin ne kadar faydalı olacağını siz değerlendirin.

Ayrıca, nokta bazında izleme yapılan sistemler cihazlarda sadece bir arıza oluştuğu bilgisini verebiliyordu. Kullanıcı söz konusu cihazın yanına gitmek, üzerindeki LCD ekranda E26 gibi bir mesajı okuyup, cihazın kullanım kitabından hatayı tespit etmek zorundaydı.

Oysa yeni sistemlerde operatör yerinden kalkmadan hatanın içeriğini ekranda görebiliyor. Arızayı gidermek için bir mekanikçi mi, yoksa elektrikçi mi göndereceğine, veya destek için cihaz yetkili servisini mi çağıracağına saniyeler içinde karar verebiliyor.