Ürünler

 

24 VAC (2-10 VDC) Yay Geri Dönüşlü Damper Motorları

Yay geri dönüşlü damper motorları, ısıtma - soğutma ve havalandırma sistemlerinde emniyet işlevi taşıyan hava debisi kontrol damperlerinin kumandası için kullanılır (donma koruma, duman kontrolü , hijyen gibi).

Motor, enerjili olduğu sürece bünyesindeki yayı kurar ve kurulu tutar. Enerji kesilmesi durumunda serbest kalan yayın gücü ile damper emniyet konumuna ulaşır.

Bu motor, çıkışı standart 2...10 V DC olan herhangi bir kontrol cihazı ile kumanda edilir. 2...10 V DC değerindeki U çıkış voltajı, %0...100 olarak damper konumunun izlenebilmesini ve seri bağlanabilecek diğer motorlara kontrol sinyali gönderilmesini mümkün kılar.

Özel kelepçe sistemi sayesinde farklı kesit ve çaptaki damper millerine doğrudan monte edilebilmesi büyük kolaylık sağlar. LF, NF ve SF modellerinde kelepçe mekanizması üzerindeki özel tertibat ile dönme açısı mekanik olarak sınırlandırılabilir.

LF, NF, SF ve EF modellerinde motor üzerindeki özel mekanizma ile damper elle istenilen konuma getirilebilir. Motor çalıştırıldığında dişli mekanizması otomatik olarak devreye girerek damperin kontrolünü sağlar.

Güvenliğin ön planda olduğu durumlarda tam kapalı ve/veya tam açık konumlarını bildiren yardımcı kuru kontak seçeneği.

Çalışma ve yay-geri-dönüş yönü, motorun montaj şekli ile belirlenir.