You are here

Fan-Optimiser Sistemleri

Sadece gerektiği kadar – olabileceği kadar değil

Gerçek anlamda talep kontrollü fanlara sahip VAV sistemi

Yazar : Kurt Truninger, Belimo AG İsviçre
Çeviren: Cem Eğrikavuk, Belimo Ltd Türkiye

Giriş

 

Daha az enerji tüketirken daha fazla konfor sağlayan havalandırma sistemleri: hayal mi yoksa gerçek mi?

 

Bu yazıda, değişken debili havalandırma sistemlerindeki sabit kanal basıncı uygulamasının dezavantajları ve bu sistemlerin EN 15232, A Sınıfı’na uygun, ileriye dönük, talep kontrollü sistemlerle nasıl değiştirilebileceği açıklanmaktadır.

EN 15232’ye göre (Yapıların enerji performansı) A sınıfı enerji verimliliği, yüksek enerji verimli yapı otomasyonu ve teknik yapı idaresi anlamına gelmektedir.

 

Talep kontrollü havalandırma (DCV) - yararları

DCV sistemlerinin yararları ve sunduğu olanaklar hakkında zaten çok şey yazıldı. Bu teknoloji, odadaki koşulları ölçer ve gerçekten gereken enerji miktarını hesaplar. Bunu yapmak için CO2, VOC, sıcaklık, ışık ve benzeri ölçümler için gereken duyar elemanları ve kontrol panelleri kullanır. Gereken hava miktarı, hassas hacimsel akış kontrol cihazları yardımıyla odaya verilir; bu teknoloji, değişken hava debili sistem(VAV) olarak bilinir.

 

 

Şekil 1’deki tipik oda alanlarının ortalama tüketimine bakarsak, bunların çoğunlukla kısmi yükte çalıştırıldıklarını görebiliriz. En yüksek verimlilik noktası, yani en yüksek hava değişim oranı, nadiren gereklidir.

Şekil 1. DCV sistemi: Kısmi yük

Fan kontrolü

Verimli fan kontrolü, DCV sisteminin hayati bir parçasıdır. Fan çıkışını düzenlemek için, hız kontrollü fanlar giderek artan bir biçimde EC fanlarla kombine edilmektedir. Havalandırma sistemine sağlanan fan gücünü ayarlamak için, DCV sistemi havalandırma sisteminin gereksinimlerini ölçmeli ve uygun bir ayar noktası belirlemelidir. Bu, geleneksel sabit basınç kontrollü sistemlerin zayıf noktası (Şekil 2), Fan-Optimiser değişken basınç kontrollü sistemininse güçlü yanıdır (Şekil 3).

 

Sabit basınç kontrolü

Şekil 2’de sabit basınç kontrolü için

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer